All Carlisle Super Lug sizesCarlisle · Garden Tractor
Carlisle Super Lug — 18x8.50-8
Deep-lug traction tire for garden tractors.
$37.50$51.99Save $14.49
per tire · your dealer price · SKU CAR-SPRLUG-188508 · Part #511503
In stock — 266 available
Ships same day
Download spec sheet (PDF)
Other sizes in this series
- Deep bar-lug tread for maximum bite
- Great for tilling, plowing and towing
- Durable 2-ply rated casing
- Self-cleaning lug spacing
Overview
The Carlisle Super Lug provides aggressive deep-lug traction for garden tractors working in dirt, mud and snow. The bar-lug tread bites hard for tilling and towing tasks.
Specifications — 18x8.50-8
| Size | 18x8.50-8 |
|---|---|
| Construction | Bias |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Load Index / Speed | — |
| Max Load | 1,015 lbs @ 20 psi |
| Max Inflation | 20 psi |
| Tread Depth | 14/32 in |
| Section Width | 8.5 in |
| Overall Diameter | 18.0 in |
| Approved Rim Width | 7.5 - 9.0 in |
| Rim Diameter | 8 in |
| Weight | 18.5 lbs |
| Position | Rear |
| Application | Garden Tractor — Lug |