All Carlisle Turf Master sizesCarlisle · Mowers · Turf
Carlisle Turf Master — 18x9.50-8
High-traction turf tread for drive wheels.
$34.16$47.02Save $12.86
per tire · your dealer price · SKU CAR-TRFMST-189508 · Part #511321
Backordered
Ships same day
Download spec sheet (PDF)
Other sizes in this series
- Bar-style turf tread for drive traction
- Gentle on established lawns
- Long, even wear
- Wide footprint for stability
Overview
The Carlisle Turf Master delivers strong drive-wheel traction for riding mowers and garden tractors while keeping turf damage low. A reliable rear-tire upgrade for hilly or damp properties.
Specifications — 18x9.50-8
| Size | 18x9.50-8 |
|---|---|
| Construction | Bias |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Load Index / Speed | — |
| Max Load | 1,105 lbs @ 16 psi |
| Max Inflation | 16 psi |
| Tread Depth | 12/32 in |
| Section Width | 9.5 in |
| Overall Diameter | 18.0 in |
| Approved Rim Width | 8.5 - 10.0 in |
| Rim Diameter | 8 in |
| Weight | 20.3 lbs |
| Position | Rear |
| Application | Riding Mower — Turf Drive |