All Carlisle Turf Saver sizesCarlisle · Mowers · Turf
Carlisle Turf Saver — 22x11.00-10
The classic turf tire — traction without tearing the grass.
$77.84$112.91Save $35.07
per tire · your dealer price · SKU CAR-TRFSVR-22110010 · Part #511207
In stock — 1,710 available
Ships same day
Download spec sheet (PDF)
Other sizes in this series
- Shallow turf-friendly tread protects grass
- Smooth, quiet ride on lawns
- Even wear for long tread life
- Original-equipment fitment on many mowers
Overview
The Carlisle Turf Saver is the industry-standard turf tire for riding mowers and lawn tractors. Its shallow, closely-spaced tread provides reliable traction while protecting manicured turf from scuffing and tearing.
Specifications — 22x11.00-10
| Size | 22x11.00-10 |
|---|---|
| Construction | Bias |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Load Index / Speed | — |
| Max Load | 1,460 lbs @ 14 psi |
| Max Inflation | 14 psi |
| Tread Depth | 7/32 in |
| Section Width | 11.0 in |
| Overall Diameter | 22.0 in |
| Approved Rim Width | 10.0 - 11.5 in |
| Rim Diameter | 10 in |
| Weight | 28.2 lbs |
| Position | Front / Rear |
| Application | Riding Mower — Turf |