All Carlisle All Trail sizesCarlisle · ATV · UTV
Carlisle All Trail — 25x8-12
Versatile multi-surface ATV tire.
$59.09$82.94Save $23.85
per tire · your dealer price · SKU CAR-ALLTRL-25812 · Part #537062
In stock — 300 available
Ships in 1-2 business days
Download spec sheet (PDF)
- Multi-surface tread pattern
- Smooth ride on hard-pack and turf
- 4-ply rated bias casing
- Good wear life for utility use
Overview
The Carlisle All Trail is a versatile multi-surface tire suited to ATVs and utility vehicles working across turf, gravel and light trail. A balanced tread keeps the ride smooth on hard surfaces.
Specifications — 25x8-12
| Size | 25x8-12 |
|---|---|
| Construction | Bias |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Load Index / Speed | 38F |
| Max Load | 1,250 lbs @ 12 psi |
| Max Inflation | 12 psi |
| Tread Depth | 13/32 in |
| Section Width | 8.0 in |
| Overall Diameter | 25.0 in |
| Approved Rim Width | 7.0 - 8.5 in |
| Rim Diameter | 12 in |
| Weight | 24.8 lbs |
| Position | Front / Rear |
| Application | ATV / UTV — Multi-Surface |