All Carlisle Turf Tamer sizesCarlisle · ATV · UTV
Carlisle Turf Tamer — 23x7-10
Turf-friendly ATV tire for sensitive ground.
$26.57$37.02Save $10.45
per tire · your dealer price · SKU CAR-TRFTMR-23710 · Part #537202
In stock — 156 available
Ships in 1-2 business days
Download spec sheet (PDF)
- Turf-protecting tread design
- Smooth ride on grass and hard-pack
- 4-ply rated casing
- Ideal for golf, grounds and utility use
Overview
The Carlisle Turf Tamer is designed for ATVs and utility vehicles operating on turf and sensitive ground, providing traction while minimizing surface damage.
Specifications — 23x7-10
| Size | 23x7-10 |
|---|---|
| Construction | Bias |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Load Index / Speed | — |
| Max Load | 1,055 lbs @ 10 psi |
| Max Inflation | 10 psi |
| Tread Depth | 9/32 in |
| Section Width | 7.0 in |
| Overall Diameter | 23.0 in |
| Approved Rim Width | 6.0 - 7.5 in |
| Rim Diameter | 10 in |
| Weight | 20.1 lbs |
| Position | Rear |
| Application | ATV / Utility — Turf |